Nejnovější články

Nové půjčky mladým s nízkou úrokovou sazbou

V polovině srpna se začaly přijímat žádosti o úvěry v rámci takzvaného Programu pro mladé. Jedná se o úvěr od Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). Úroková sazba je pouze 1,12 procenta. Tato výhoda je však vyvážena značně nízkou vstřícností k potřebám žadatelů.

 Celý článek Přidáno 10.10.2018

Připisování mezibankovních plateb v rámci České republiky zrychluje

Rychlost převodů tuzemských plateb mezi bankovními ústavy se díky několika faktorům zrychluje. V blízké budoucnosti má být zlepšení ještě markantnější. Velkou roli hraje i čas potvrzení transakce.

 Celý článek Přidáno 26.09.2018

Nezapomínáte platit koncesionářské poplatky?

Život běžného občana je plný finančních povinností. Takřka každý den na vás číhá nějaká platba nebo poplatek, který putuje do rozpočtu soukromých či státních institucí. Když už konečně všechna ta inkasa, daně, odvody a pojištění uhradíte a chcete si večer odpočinout u rádia či televize, málokomu vytane na mysli, že i za tato zařízení je potřeba náležitě zaplatit. Koho se platba týká, v jaké výši a kdo je adresátem vybraných prostředků?

 Celý článek Přidáno 12.09.2018

Nemovitosti se vyplatí pronajímat spíše dlouhodobě

Říká se, že nákup nemovitostí je jednou z nejlepších investic. Kromě samotné hodnoty nemovitého majetku, kterou lze ještě zvyšovat chytrými stavebními zásahy a úpravami, je výhodou možnost zhodnocovat investici průběžně, pomocí pronájmu. Zatímco v současnosti je trendem pronajímat byty a domy krátkodobě přes různé webové portály, ekonomové se zastávají spíše dlouhodobého pronájmu.

 Celý článek Přidáno 29.08.2018

Jak si pojistit majetek? Ani moc, ani málo - tedy přiměřeně

Pojištění domácnosti nebo nemovitosti je opatření, které chrání nás a naše základní zázemí před nenadálými událostmi. Nastavit svou pojistku správně však není tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. A přitom může nesprávné ohodnocení majetku znamenat výraznou finanční ztrátu.

 Celý článek Přidáno 15.08.2018

Půjčka pro mladé s úrokovou sazbou 1,12 % p.a.

Úroková sazba je stanovena ve výši Základní referenční sazby EU pro Českou republiku, minimálně však 1 % p.a. Tato sazba je nižší než je běžné u hypotéčních úvěrů. Dotační program „Program pro mladé“ zajištuje Státní Fond Rozvoje Bydlení (SFRB). SFRB poskytoval nebo poskytuje také např. dotační programy: Program Panel, Program 600 a 150, Program Výstavby, Program Regenerace sídlišť.

Více se chci věnovat právě nejnovějšímu „Programu pro mladé“. Tento dotační program je možné využít od 15. 8. 2018. Otázka klientů nejčastěji směřuje, jaké jsou rozdíly, výhody, nevýhody oproti standardním hypotékám a úvěrům ze stavebního spoření.

Nevýhody Půjčky pro mladé oproti hypotékám a úvěrům ze stavebního spoření:

 • nízký limit maximální výše úvěru. Bez zástavy nemovitosti můžete žádat pouze o částku max. 300.000 Kč, zároveň při půjčce do 300.000 Kč potřebujete ručitele, který není starší 55ti let a má příjem min. 15.000 Kč. Oproti tomu úvěry ze stavebního spoření se poskytují bez zástavy nemovitosti do výše 800.000 Kč a není potřeba ani ručitel.
 • na koupi bytu fond poskytuje úvěr maximálně 1,2 mil. Kč
 • hodnota 80 % se nepočítá z tržní ceny jako u hypotéčních úvěrů. Lze očekávat, že 80 % bude počítáno z nižší částky.
 • administrativní náročnost a pomalý schvalovací proces. Fond má na vyřízení žádosti 60 dnů. Při této lhůtě je Půjčka pro mladé nepoužitelná při standardní koupě bytu, kdy je potřeba, aby bylo financování vyřešeno během několika málo týdnů.
 • nutná dokumentace pro schválení. Seznam nutných podkladů je daleko obsáhlejší než u hypoték. U koupě bytu je potřeba Budoucí kupní smlouva, což pro zájemce znamená závazek koupi nemovitosti pod sankcí. Pokud nedojde ke schválení úvěru, rezervační záloha propadá. Standardní hypotéku u banky lze schválit na základě návrhu budoucí kupní smlouvy a je možné také hypotéku schválit před platbou jakékoliv zálohy.
 • v případě výstavby se musí dokládat faktury související se stavbou. U hypotéky lze čerpat bez faktur na účet klienta. Hypotéční banky kontrolují účelové použití úvěru pouze dohlídkou odhadce.
 • standardní doba splatnosti Půjčky pro Mladé je 10 let od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru na modernizaci obydlí a 20 let od uzavření smlouvy o poskytnutí úvěru na pořízení obydlí. U hypoték je maximální splatnost až 30 let
 • když jeden z manželů již vlastní byt nebo nemovitost, nemůže žádat o úvěru na pořízení bydlení ani druhý z manželů, který žádný byt nevlastní.
 • U domu nesmí přesáhnout velikost podlahové plochy 140 m² a u bytu nesmí podlahová plocha přesáhnout 75 m².
 • Půjčku pro mladé není možné použít na refinancování hypotéky.

Výhody

 • nízká úroková sazba.
 • zpracování úvěru je zdarma. Což je však u hypoték také běžné, situace se za poslední roky se týče poplatků u hypoték, výrazně zlepšila.
 • předchozí „novomanželská půjčka“ byla pro sezdané páry. Nyní lze žádat, i když žadatelé nejsou manželé, pokud vychovávají dítě do 6ti let.

Přes řadu nevýhod může být pro omezený okruh klientů vhodná volba financování přes dotační program Půjčka pro mladé. Zejména v menších městech nebo obcích, např. kdy má žadatel již vlastní pozemek a má dostatek času na vyřízení úvěru.

Zdroj informací k programu Půjčka pro mladé: http://www.sfrb.cz

Článek je od mého kolegy ze Stone & belter - Ondřej Marek

 Celý článek Přidáno 13.08.2018

Jak správně postupovat při reklamaci zájezdu

Vrátili jste se z dovolené rozčarovaní ze služeb, které vám poskytla cestovní kancelář? Ubytování bylo horší, vzdálenost od moře neodpovídala informaci v katalogu a slibovaný bazén úplně chyběl? Braňte se a vady zájezdu reklamujte.

 Celý článek Přidáno 01.08.2018

Jak spořit dítěti a vést jej k finanční zodpovědnosti

Všichni pro své děti chceme jen to nejlepší. Rádi bychom je také finančně zajistili. Zorientovat se v rostoucí nabídce nejrůznějších spořících produktů a pojistek není snadné. Jak tedy děti zajistit a přitom nenaletět?

 Celý článek Přidáno 18.07.2018

Kešem nebo šekem? Nejlépe bezhotovostně

S rozšiřováním využití moderních technologií roste důvěra v bezhotovostní transakce. Zatímco dříve byly takové finanční pohyby vzácnější a omezovaly se především na šeky a později na platební karty, dnes je možností daleko více. Máme se v blízké budoucnosti připravit na úplnou absenci bankovek a mincí?

 Celý článek Přidáno 04.07.2018

Pracovní úrazy a nemoci z povolání

Budeme se věnovat okolnostem, kdy škodu způsobíte sami sobě. Co je v takovém případě nutné udělat, kdy máte nárok na náhradu újmy a kam se obrátit tehdy, jsou-li zdravotní potíže dlouhodobého charakteru?

 Celý článek Přidáno 20.06.2018